Articles

Sam Hill (cyklista)

2003 Mistrovství světa ve sjezdu, Lugano, Švýcarsko v té době byl Sam pouze 18 let a stále ve třídě juniorů (do 19 let). Do tohoto závodu šel jako favorit na zisk juniorského titulu. Trať byla také ideální pro Samův styl, strmý a technický. Eric Carter, legenda mtb viděl Sam jezdit poprvé na tomto závodě a řekl o něm, “ prošel úsekem tak rychle.“, a bylo to tak skalnaté, blátivé a volné, že jsem tomu nerozuměl… jak přiměl své kolo dělat to, co udělal“. Během svého závodního běhu měl havárii, ale přesto se mu podařilo odejít s juniorským titulem, ale poněkud překvapivě skončil třetí ze všech časů dne. Kdyby zůstal, jistě by porazil Grega Minaara pro nejrychlejší čas a titul mistra světa mužů ve věku 18 let.

2007 Světový Pohár 2. kolo, Champéry, Švýcarsko Po umístění na páté kolo, v Vigo, Španělsko, všechny oči byly přilepené na Sam Hill ve druhém kole. Extrémně strmá a technická trať vypadala pro mladého Australana téměř na míru. Zdálo se, že vše pro Hill šlo dobře, když se kvalifikoval na prvním místě brzy v den závodu, porazil druhého kvalifikátora o více než 14 sekundy! Hill vypadal sebevědomě na finále. Nicméně, s přibližně 30 jezdci odešli vyrazit, na pravděpodobně nejnebezpečnější kurz, který série Světového poháru viděla za mnoho let, nebe se otevřelo. Pršelo každý den v této době celý víkend, ale ne tak tvrdě. Jezdci, kteří se kvalifikovali do první desítky, byli viděni na konci čtyřicátých let, začátkem padesátých let. Když poslední člověk, který sjel z kopce, vyrazil, nikdo nevěřil svým očím. Mistr světa v té době strhával trať rychleji, než na ní jezdili špičkoví jezdci v perfektních podmínkách. Hill rozdělit čas byl rychlejší než na druhém místě (Steve Peat, který závodil v suché), ale klesat později v jeho běhu znamenalo Australan skončil na velmi slušné třetí místo, jen 1.63 sec off první místo jezdec Matti Lehikoinen, který také dokončil jeho poslední běh v suchu. Hill ‚ s run se zapíše do historie jako jeden z největších běhů na mokru, ne-li jeden z největších vůbec. Dan Atherton později citoval: „ukázal nám všem, že to neskončilo, „dokud to opravdu neskončilo“. Dále, případný vítěz Matti Lehikoinen uvedla po závodě „hrál jsem taktiku (s odkazem na 20 sekund pauza v jeho praxi, zajištění nižší kvalifikační pozici, aby se zabránilo jakékoli nepříznivé změny počasí), ale Sam je vítězem dne. Žádné otázky“. Steve Peat řekl: „Sam je král-dej mu korunu.“Navzdory svému pozoruhodnému a jistě bezkonkurenčnímu talentu pro jízdu v nepříznivých podmínkách Sam připouští, že zřídka jezdí v dešti. V rozhovoru s Steve Jones Nečistot Časopis vystupoval ve filmu ‚Uzemněny 5: Zákon Pětky‘, když se zeptal, jestli pršelo těžké v Austrálii, a pokud byl zvyklý jezdit v takových podmínkách Sam odpověděl: „já nevidím ani dešťová kapka, když jsem v Austrálii“. Jones se pak zeptal :“ Takže nikdy nejezdíš v dešti?“Hillova odpověď byla prostě: „moje kolo je zablácené“.

2008 Mistrovství světa ve sjezdu, Val di Sole, Itálie Sam Hill přišel do tohoto závodu jako úřadující mistr světa. Se čtyřmi jezdci vlevo na kopci Sam Hill začal svůj poslední běh. Při rozchodu byl o pět sekund výš a nikdo nemohl uvěřit, jak rychle jede, dokonce i komentátor, Rob Warner, bývalý závodník světové úrovně. Rob Warner křičel: „podívej, jak rychle jede!“, „Vypadá to, že film byl urychlen!“. Sam byl odhadnut 10 sekund nahoru, když zasáhl poslední zatáčku levé ruky ve spodní části trati. Vytáhl jednu ze svých klasických driftových zatáček za roh, ale když se narovnal na výjezdu, jeho kolo se náhle vyplavilo zpod něj. Hned se vrátil na kolo, ale stálo ho to vedení a skončil 0.O 5 sekund za případným druhým místem Steve Peat.