Articles

Sam Hill (kerékpáros)

2003 Downhill világbajnokság, Lugano, Svájc abban az időben Sam csak 18 éves volt, és még mindig a junior osztályban (19 év alatt). Favoritként indult erre a versenyre, hogy megnyerje a junior címet. A pálya tökéletes volt Sam stílusához, meredek és technikai. Eric Carter, az mtb legendája először látta Samet ezen a versenyen, és azt mondta róla: “olyan gyorsan ment át egy szakaszon, olyan sziklás, sáros és laza volt, hogy nem tudtam megérteni… hogyan tette a kerékpárját, amit tett”. Versenyfutása során balesetet szenvedett, de mégis sikerült elsétálnia a junior címmel, de kissé meglepő módon a nap Összes ideje közül a harmadik lett. Ha maradt volna, biztosan megverte volna Greg Minaar-t a leggyorsabban, és 18 éves korában a Senior férfi világbajnoki címet.

2007-es világkupa 2. forduló, Champ Enterpry, Svájc miután az ötödik helyet szerezte meg az első fordulóban Vigo, Spanyolország, Minden szem rá volt ragasztva Sam Hill a második fordulóban. A rendkívül meredek és technikai pálya szinte személyre szabottnak tűnt a fiatal Ausztrál számára. Úgy tűnt, hogy minden jól megy Hill számára, amikor a versenynap elején az első helyre kvalifikálta magát, a második helyezett selejtezőjének vége 14 másodperc! Hill magabiztosnak tűnt a döntőre. Azonban, körülbelül 30 versenyzők indultak útnak, vitathatatlanul a legveszélyesebb pályán, amelyet a világkupa-sorozat sok év alatt látott, megnyílt az ég. Az egész hétvégén minden nap esett, de nem ilyen keményen. Az első tízbe kvalifikált versenyzőket a negyvenes évek végén, az ötvenes évek elején látták befejezni. Amikor az utolsó ember a pályán, Hill elindult, senki sem hitt a szemének. Az akkori világbajnok gyorsabban letépte a pályát, mint a top versenyzők a csontszáraz, tökéletes körülmények között. Hill részideje gyorsabb volt, mint a második hely (Steve Peat, aki szárazon versenyzett), de a későbbi esés azt jelentette, hogy az Ausztrál nagyon tiszteletre méltó harmadik pozícióba került, mindössze 1,63 másodperccel lemaradva az első helyezetttől Matti Lehikoinen, aki szárazon is befejezte utolsó futását. Hill futása a történelem során az egyik legnagyobb nedves futás lesz, ha nem az egyik legnagyobb valaha. Dan Atherton később Idézte: “megmutatta nekünk, hogy még nincs vége, “amíg valóban vége”. Továbbá a későbbi győztes Matti Lehikoinen a verseny után kijelentette: “taktikát játszottam (utalva egy 20 másodperces szünetre az edzés során, alacsonyabb kvalifikációs pozíciót biztosítva a kedvezőtlen időjárási változások elkerülése érdekében), de Sam a nap győztese. Nincs kérdés”. Steve Peat azt mondta: “Sam a király – add neki a koronát.”Annak ellenére, hogy figyelemre méltó és minden bizonnyal páratlan tehetsége van a kedvezőtlen körülmények között való lovagláshoz, Sam elismeri, hogy ritkán lovagol esőben. Egy interjúban Steve Jones Dirt magazin szerepelt a film “Earthed 5: The Law of Fives”, amikor megkérdezték, hogy esett az eső, hogy nehéz Ausztráliában, és ha ő volt szokva lovaglás ilyen körülmények között Sam válaszolt: “nem is látok egy esőcsepp, amikor én vagyok Ausztráliában”. Jones ezután megkérdezte: “Tehát soha nem lovagolsz esőben? Hill válasza egyszerűen az volt:”a motorom sáros lesz”.

2008 Downhill világbajnokság, Val di Sole, Olaszország Sam Hill jött ez a verseny a regnáló világbajnok. A dombon maradt négy versenyzővel Sam Hill megkezdte utolsó futását. A Splitben öt másodperccel volt előrébb, és senki sem tudta elhinni, milyen gyorsan megy, még a kommentátor, Rob Warner, egy korábbi világszintű versenyző. Rob Warner kiabált: “Nézd, milyen gyorsan megy!”, “Úgy tűnik, hogy a film felgyorsult!”. Sam becslések szerint 10 másodperccel feljebb, amikor eltalálta az utolsó bal oldali fordulatot a pálya alján. Kihúzta az egyik klasszikus sodródás fordul a sarkon, de ahogy kiegyenesedett a kijáratnál a kerékpár hirtelen kimosta alóla. Ő kapott egyenesen vissza a motorját, de ez került neki a vezetést, és ő végzett 0.5 egy második mögött esetleges második helyen Steve tőzeg.