Articles

Svájc labdarúgó-válogatott

1924-1966: korai évek, házigazda nationEdit

az Uruguay kontra Svájc felállás az 1924-es nyári olimpián, Párizsban.

a 1924-es párizsi olimpiai játékok, Svájc ezüstéremmel végzett, miután vereséget szenvedett Uruguay A döntőben 3-0-ra veszített. A csapat 1934-ben debütált a világbajnokságon; ahol a nyolcaddöntőbe jutottak, miután a tizenhat fordulóban 3-2-re verték Hollandiát, mielőtt Csehszlovákia kiütötte volna. Svájc 1938-ban ismét bejutott a nyolcaddöntőbe; miután legyőzte Németországot a tizenhat fordulóban, visszajátszás után 4-2-re nyert, de Magyarország kiütötte, 2-0-ra veszített. Az 1950-es világbajnokságon Svájc egy csoportban szerepelt Brazíliával, Jugoszláviával és Mexikóval, ahol a nyitómeccsen 4-0-ra kikaptak Jugoszláviától, második mérkőzésükön 2-2-es döntetlent játszottak Brazíliával, az utolsó csoportban pedig 2-1-re verték Mexikót mach, és csoportjuk harmadik helyén végeztek. Tovább 22 július 1946, Svájc elnyerte a jogot, hogy otthont a 1954 FIFA World Cup ellenzék nélkül, Luxemburgban város. A világbajnokságon Svájc a második helyen végzett csoportjában Anglia mögött; verte Olaszországot és vereséget szenvedett Angliától, de bejutott a negyeddöntőbe, miután legyőzte Olaszországot a csoport rájátszásában. Kikaptak a tornáról, miután 7-5-re kikaptak Ausztriától. A 1962-es világbajnokság, Svájc a csoport alján végzett, mindhárom meccset elvesztette, 3-1-re kikapott Chilétől, 2-1-re Nyugat-Németországtól és 3-0-ra Olaszországtól. Hasonló eredmény született az 1966-os világbajnokságon, ahol Svájc ismét a csoport alján végzett, és mindhárom meccset elvesztette, 5-0-ra kikapott Nyugat-Németországtól, 2-1-re Spanyolországtól és 2-0-ra Argentínától.

1992-1996: “Roy Hodgson” korszak

1992-ben Svájc kinevezte az angol menedzsert Roy Hodgson mint a válogatott vezetőedzője; kinevezésekor a svájci 1966 óta nem kvalifikálta magát egyetlen nagyobb versenyre sem. Irányítása alatt Svájc a FIFA világranglistájának 3. helyére emelkedett 1993 augusztusában, amely a mai napig a legmagasabb FIFA rangsor. Hodgson vezette Svájcot az 1994-es FIFA-világbajnokságra, csak egy meccset veszített a kvalifikáció során, egy olyan csoportban, amely Olaszországot, Portugáliát és Skóciát is magában foglalta. A svájciak megnyerték hazai döntetlenjüket Olaszországgal,és az idegenbeli meccsen 2-0-ra vezettek, mielőtt visszavonták volna a 2-2-es döntetlent, és négy pontot is elvettek Skóciától, otthon 3-1-re nyertek, idegenben pedig 1-1-re húztak. A portugálok ellen Svájc otthon 1-1-es döntetlent játszott, a portói idegenbeli mérkőzésen pedig 1-0-ra kikapott, ez volt az egyetlen vereségük a selejtező kampányban. A nyitó mérkőzés az Egyesült Államok ellen, június 18-án 1994-ben játszott bent; a Pontiac Silverdome, és a két csapat felhívta 1-1 A nyitó mérkőzés a 1994 FIFA World Cup. A következő mérkőzésen 4-1-re nyertek Románia ellen, a Kolumbia elleni utolsó meccsükön pedig 2-0-ra kikaptak. Ennek ellenére Svájc továbbra is kvalifikálta magát a csoportból, de Spanyolország kiütötte, 3-0-ra veszített.

2000-2008: “K Kb Kuhn” eraEdit

Svájc nem kvalifikálta magát a 1998-as FIFA-világbajnokság, házigazdája Franciaország, mivel selejtezőcsoportjában a 4. helyen végeztek, három meccset megnyerve; 3-2 Finnország ellen, 1-0 Magyarország ellen és 5-0 Azerbajdzsán ellen, egy meccset sorsoltak Magyarország ellen (1-1), három meccset pedig elvesztettek; Azerbajdzsán ellen 1-0, Norvégia ellen mindkét meccset elvesztette, otthon 1-0-ra, idegenben pedig 5-0-ra.

nál nél UEFA Euro 1996, Svájc ismét könnyen kvalifikálta magát az Angliában rendezett torna döntőjébe, mivel kvalifikációs csoportjuk élén álltak, csak egyszer veszítettek; ami 1-2-es vereség volt Törökország. Az A csoportba sorsolták őket, de tornájuk összességében csalódást okozott; mivel a csoport alján végeztek. Nyitómeccsük a házigazdák ellen volt Anglia, a két fél pedig 1-1-et húzott. Második mérkőzésükön 2-0-ra kikaptak Hollandiától, utolsó csoportmeccsükön pedig 1-0-ra kikaptak Skóciától. A 2004-es UEFA Euro selejtezőn Svájc a csoport élén végzett, amelyen Oroszország, az Ír Köztársaság, Albánia És Grúzia szerepelt. A svájciak 21 ponttal végeztek, és bejutottak a portugáliai döntőbe, ahol a B csoportba sorsolták őket a címvédő Franciaországgal, Angliával és Horvátországgal. 0-0-s döntetlennel kezdték a tornát Horvátországgal, mielőtt a következő mérkőzésen 3-0-s vereséget szenvedtek Angliától. Elvesztették utolsó meccsüket Franciaország ellen; 3-1-es vereség és a csoport utolsó helyezettje. Az egész bajnokság egyetlen gólját szerezte Johan Vonlanthen, aki az Euros valaha volt legfiatalabb gólszerzője lett, amikor egyenlítő gólt szerzett Franciaország ellen; három hónappal felülmúlva a Wayne Rooney által csak négy nappal korábban felállított korábbi rekordot.

a svájciaknak sikerült kvalifikálniuk a 2006-os FIFA-világbajnokság, legyőzve Törökországot idegenbeli gólszabály ban ben Isztambul, az ország első Világkupája 1994 óta. A tornán Svájc a G csoportba került a korábbi világbajnok Franciaországgal, a 2002-es világbajnokság negyedik helyezettjével, Dél-Koreával és a debütáló Togóval. A Franciaország elleni első találkozón Svájc bátran tartotta a hatalmas Franciaországot Zinedine Zidane 0-0, mielőtt legyőzte a togói 2-0 a második mérkőzésen, holtversenyben a dél-koreaiakkal négy pont, azonban a svájciak a szerzett gólok száma alapján alulmaradtak a Koreaiaknál, ami azt jelenti, hogy az utolsó meccs kötelező győzelem. A svájciaknak ezután sikerült 2-0-ra legyőzniük Dél-Koreát az utolsó mérkőzésen, elfoglalva csoportjuk első helyét, valamint kiütve az ázsiaiakat a tornáról. A tizenhat fordulóban Svájc szembesült Ukrajnával, de elvesztette a büntetőpárbajt egy olyan mérkőzésen, amelyet a világbajnokság történetének “legrosszabb játékaként” kritizáltak. Mégis, Svájc volt az egyetlen csapat, amely egyetlen gól nélkül kiesett.

Svájc Ausztriával együtt az UEFA Euro 2008 Társ-házigazdájának választották. Svájc az A csoportba került Portugáliával, Törökországgal és Csehországgal. Nyitómeccsük 1-0-s vereséget szenvedett a Cseh Köztársaságtól, majd 1-2-es vereséget szenvedett Törökországtól. Harmadik mérkőzésük Portugália ellen volt, Svájc 2-0-ra nyert annak biztosítása érdekében, hogy Portugália vereséggel vezesse csoportját.

2008-2014: “Hitzfeld” korszak

a 2010-es FIFA-világbajnokság első mérkőzésén a csapat Gelson Fernandes góljával 1-0-ra legyőzte a későbbi bajnok Spanyolországot, de a csoportkörben még mindig kiestek. A második mérkőzésen gólt szerzett Mark Gonzoinflez a Chile elleni meccs 75.percében 559 perces sorozatot ért el anélkül, hogy gólt kapott volna a vb-mérkőzéseken, ezzel kilenc perccel megdöntve az Olaszország által korábban birtokolt rekordot. Svájc nem jutott tovább a csoportnál a Honduras elleni 0-0-s döntetlen után a harmadik, utolsó csoportmérkőzésen.

a svájci válogatott felállása egy barátságos mérkőzés előtt Argentína ellen, 29th február 2012. Svájc 1-3-ra kikapott.

Svájc nem kvalifikálta magát az UEFA Euro 2012-be; egy évtized után először maradtak ki a tornáról, mivel harmadik helyen végeztek a selejtezőcsoportban, amelyben Anglia, Montenegró, Wales és Bulgária szerepelt. Svájc kezdeti indulása a kvalifikációban összességében gyenge volt; 1-3-as vereséget szenvedett Angliától az első lejátszott meccsen, amelyben Xherdan Shaqiri megszerezte első gólját a válogatottban, majd 1-0-s vereséget szenvedett Montenegró. Svájc ezután 4-1-es győzelmet aratott Wales ellen, mielőtt egymás után döntetlent játszott volna Bulgária (0-0) és Anglia (2-2) ellen. Svájc kvalifikációs reményei helyreálltak a Bulgária elleni 3-1-es győzelemmel, mesterhármassal Xherdan Shaqiri. A Wales elleni 2-0-s vereséget követően (amelyben Reto Ziegler piros lapot szerzett) és Montenegró meglepő, utolsó pillanatban egyenlített Anglia ellen egy 2-2-es döntetlenben, Svájc reményei a kvalifikációra matematikailag lehetetlenné váltak. Az utolsó játékban Svájc megváltást szerzett Montenegró ellen, mivel 2-0-s győzelemmel jöttek ki. Svájc legjobb gólszerzője a kvalifikációs időszakban az volt Xherdan Shaqiri, 4 góllal.

a 2014-es brazíliai labdarúgó-világbajnokságon Svájc Franciaország, Honduras és Ecuador ellen játszott a csoportkörben. Továbbjutottak a tizenhat fordulóba 3-0-s győzelemmel Honduras, mesterhármassal Xherdan Shaqiri. Az Argentína elleni kieséses mérkőzésen 1-0-ra kikaptak, engedve a 118.percben.

2016–present: Recent historyEdit

Az Euro 2016-on Svájcot választották ki a torna A csoportjába, A házigazda Franciaország, Albánia és Románia mellett. Az első meccsen Svájc 1-0-ra nyert Albánia felett, az egyetlen gólt Fabian Sch Alternivir szerezte a játék 5.percében. A következő mérkőzés 1-1-es döntetlen volt Romániával, Svájc kezdetben büntetőből engedett, de a második félidőben egyenlített Admir Mehmedi gólját követően. Az utolsó csoportmeccs Franciaország ellen volt, 0-0-ra húzva. A játék azonban hírhedtté vált, mivel több svájci játékos mezét letépték a francia játékosokkal folytatott kihívások során, valamint azért, mert a labda felrobbant egy kihívás során Antoine Griezmann és Valon Behrami amikor mindketten konvergáltak a labdán, a játék rossz felülete miatt is felhívta magára a figyelmet, amelyet mind a két csapat edzői, mind játékosai kritizáltak; a meccs után a svájci készletgyártó “hibás anyagot” okolt a mezek letépésével kapcsolatos eseményekért. Svájc a sorsolás miatt a csoport második helyén végzett, hogy döntetlent hozzon létre Lengyelország ellen a tizenhat fordulóban; kezdetben a svájciak beismerték, de sikerült késői egyenlítést találniuk Xherdan Shaqiri, aki kerékpáros rúgást szerzett, hogy hosszabbításra küldje a játékot, de a svájciakat kiütötték, mivel Granit Xhaka kihagyta a második büntetést a tizenegyespárbajban, mivel az összes többi játékosnak sikerült átalakítania büntetőit, Lengyelország 5-4-re nyert büntetőkkel, hogy átmenjen és kiütje a svájciakat.A 2018-as labdarúgó-világbajnokság selejtezőjében Svájcot Portugália, Magyarország, Feröer-szigetek, Lettország és Andorra sorsolta. A svájciak sokkos 2-0-s győzelemmel kezdték kvalifikációs csoportjukat Európa bajnok Portugália, aki kevesebb mint két hónappal azelőtt nyerte meg a tornát, hogy szeptember 6-án velük játszott volna. Ezt követően megverték Magyarországot 2-3, Andorra 2-1, Feröer-szigetek 2-0, Lettország 1-0 az első öt meccsen, maximális pontokkal vezetve a csoportot. A fordított mérkőzéseken a Feröer-szigeteket 2-0-ra, Andorrát 3-0-ra, Lettországot 3-0-ra és Magyarországot 5-2-re verték, mielőtt az utolsó csoportmeccsen Portugáliával szembesültek, ahol 2-0-ra kikaptak, vagyis a rájátszásban kell játszaniuk; ahol a legjobb második helyezett csapatként rangsorolták őket, és Észak-Írországgal játszottak. Az első szakaszban, amelyet November 9-én játszottak, 1-0-ra nyertek Ricardo Rodriguez vitatott büntetőjével, majd három nappal később a második szakaszban játszottak, 0-0-s döntetlent játszottak, és 1-0-s összesített győzelemmel jutottak tovább az oroszországi világbajnokság döntőjébe. A világbajnokság előtt Svájc a 6.helyen állt a világranglistán, sőt magasabb helyezést ért el, mint az esetleges Világkupagyőztesek Franciaország.

a svájci válogatott felállása a Svédország elleni játék előtt, 3 Július 2018-án, Szentpéterváron.

a világbajnokságon Svájcot Brazília, Szerbia és Costa Rica ellen játszották az E csoportban.1-1-es döntetlennel kezdték a kampányt Brazíliával, mielőtt 2-1-re legyőzték Szerbiát Xherdan Shaqiri késői győztes góljával. A Szerbiával folytatott játék vitát váltott ki a gólszerzők által tartott ünnepségek miatt Xherdan Shaqiri és Granit Xhaka (mindkettő etnikai albánok), együtt Stephan Lichtsteiner mivel a trió ünnepséget tartott, ahol keresztbe tették a kezüket, hogy ábrázolják a kétfejű sas, Albánia hivatalos emblémája, amelyet sokan Albán nacionalista szimbólumnak tartanak, azonban a FIFA ezért nem tiltotta be őket. Az utolsó csoportmeccsük Costa Ricával volt; amelyet 2-2-re húztak, Blerim D. D. és Josip Drmi a csoport második helyén végzett. A tizenhat fordulóban Svédország ellen játszottak; egy mérkőzést 1-0-ra veszítettek, kiesve a tornáról.

január 23-án 2018-ban Svájcot választották az UEFA Nemzetek Ligája alakuló kiadásában való játékra; az UEFA összes tagjának nemzeti csapata által vitatott verseny, amelyet az a ligában játszanak, a 2.csoportban, Belgium és Izland ellen.