Articles

Reece Whitley, long un înotător remarcabil, străpunge la nationals

Reece Whitley long a avut pedigree-ul și povestea din spate, pentru a prezice succesul înotului. Și-a dat seama la Campionatele SUA săptămâna aceasta.

6-picior-9 în vârstă de 19 de ani a făcut prima sa carieră de vară naționale finale în Palo Alto, California. A câștigat lovitura de sân de 200 m și a terminat pe locul trei în sânul de 100 m cu cele mai bune momente personale pentru a se stabili ca concurent pentru echipa olimpică din 2020.

„nu am fost atât de rapid pe cât mi-am dorit să fiu în ultimii doi ani”, a spus Whitley, care a doborât 23 de recorduri naționale pe grupe de vârstă în liceu înainte de a se înscrie la Cal anul trecut. „Mă simt ca și cum am fost mereu pe exterior în căutarea în.”

Mai mult: programul TV al campionilor de înot din SUA

Whitley s — a remarcat întotdeauna-un afro-American falnic antrenat de o femeie în timp ce se afla la o școală Quaker de 300 de ani din Pennsylvania. În calitate de liceu în creștere la probele olimpice din 2016, a făcut semifinalele ambelor lovituri de sân, o disciplină dominată de bărbați cu cel puțin șase centimetri mai scurți.

dar, doi ani mai târziu, tranziția la facultate din cealaltă parte a țării s-a dovedit dificilă.

„m-am dus de la o echipă mică de club care nu a putut găsi timp de piscină cu cursuri lungi, șase benzi, piscină de 25 de curți la antrenament lângă Josh Prenot, Ryan Murphy, Nathan Adrian câteva benzi în fiecare zi”, a declarat Whitley, numind medaliați olimpici individuali care se antrenează și sub Dave Durden la Cal, a declarat pe USA Swimming ‘ s Deck Pass Live după ce a câștigat joi 200m breast. „Sunt bun? Ar trebui să fiu aici? Dar înotul rapid, este uimitor cât de contagios poate fi.”

în 2018, Whitley nu a reușit să înregistreze cel mai bun personal în nici bras pentru prima dată într-un an calendaristic. În martie trecută, s-a clasat pe locul patru și pe locul cinci ca boboc la Campionatele NCAA, ajutându-l pe Cal la primul său titlu de echipă în cinci ani.

„Din prima zi, a fost ca și cum, bine, avem acest obiectiv al echipei de a câștiga un titlu național”, a spus Whitley. „Ce ai de gând să faci pentru a ne ajuta să ajungem acolo? A fost foarte intimidant la început.”

în Palo Alto, Whitley ras 1.13 secunde de pe cel mai bun personal în piept de joi 200m, se deplasează la al șaselea cel mai rapid în rândul americanilor în acest an. Primii patru nu au participat la naționale, care au loc la o săptămână după Campionatele Mondiale.

s-a apropiat de ruperea barierei de separare-bărbați-de-băieți de un minut în sânul de 100 m, atingând ora 1:00.05 pentru a ocupa locul nouă în SUA în acest an. Devon Nowicki a câștigat în 59.69.

„va dura mult mai repede decât asta pentru a face echipa anul viitor, dar este cu siguranță un pas în direcția cea bună”, a spus Whitley joi. „Asta e tot ce pot cere acum. Vara aceasta nu trebuie să fie perfectă. Este minunat să renunți la timp, dar toată lumea se concentrează pe vara viitoare.”

în alte evenimente de sâmbătă, 2012 Olympian Breeja Larson a luat piept de 100 m de femei în 1:06.78, cel mai bun timp ei din 2014 și nu a reușit să facă echipa olimpică 2016. Larson, în vârstă de 27 de ani, ocupă locul trei în rândul americanilor în acest an, în spatele campioanei Olimpice Lilly King și Annie Lazor, care nu sunt la naționale.

Shaine Casas și-a urmat al doilea în cursa de 200 m spate, câștigând 100 m înapoi în 52,72, clasându-l pe locul cinci în lume în acest an. Timpul său ar fi luat bronz la Campionatele Mondiale.Amy Bilquist a câștigat 100 de milioane de femei în 59,64, ocupând locul șase în SUA în acest an. Regan Smith, care a coborât recordul mondial la 57,57 la worlds, nu a înotat evenimentul la naționale.

Ally McHugh a câștigat 400 m liber în 4:07.08 împotriva unui teren lipsit de medalii olimpice de aur și bronz Katie Ledecky și Leah Smith. Timpul lui McHugh se situează pe locul cinci în SUA în acest an. Ea a câștigat, de asemenea, Ledecky – și Smith-mai puțin 800m gratuit miercuri.

fără nicio surpriză, australianul Elijah Winnington a capturat cei 400 m bărbați liberi în 3:47.39. SUA nu are bărbați în top 10 din lume în acest an și doar unul în top 20 (numărul 11 Zane Grothe, care a zgâriat evenimentul la naționali).

Mai mult: Ryan Lochte, după dezintoxicare pentru dependenta de alcool, spune că este un om mai bun

OlympicTalk este pe Apple News. Favorit noi!