Articles

ISHOF.org / MATT BIONDI

tatăl său a fost un fost antrenor de polo pe apă și înot și a crezut că fiul său ar trebui să învețe cum să înoate. Deci, acest băiat a început să înoate la vârsta de cinci ani într-un program de agrement în orașul său natal Moraga, California. Prima sa cursă a fost o înot de 25 de metri. El fals a început de două ori și a pierdut costumul de baie pe scufundare.

dar nu a înotat doar când era tânăr. A jucat baschet, fotbal și fotbal. La vârsta de zece ani, a jucat polo pe apă, dar numai vara. Puțin știa la această vârstă fragedă că va deveni cel mai mare înotător al timpului său și unul dintre cei mai buni din toate timpurile care vor sta alături de Ducele Kahanamoku, Johnny Weissmuller și mark Spitz. Matt Biondi urma să-și marcheze locul în istorie.

ca un al doilea de studentie de liceu, Matt a fost joc heads-up polo pe apă. Până în anul său de juniori, devenise un sprinter destul de bun, clasându-se pe locul patru în țară printre sprinterii „prep”. Antrenorul său de liceu, Stu Kahn, a încurajat ambele sporturi. Combinația de-a lungul anilor l-a ținut ascuțit mental pentru ambele competiții și își numește începutul relativ târziu în înotul competitiv pe tot parcursul anului și marea sa dragoste pentru polo pe apă, combinația care l-a împiedicat să ardă.

între al doilea de studentie si ultimii ani în liceu, Matt a crescut de trei centimetri, a pus pe 35 de lire sterline și a devenit cel mai bun sprinter de liceu din America. S-a înmatriculat la Universitatea din California-Berkeley să joace polo pe apă cu antrenorul Pete Cutino și să înoate cu Hall Of Famer, antrenor North Thornton. Primul său sezon universitar, echipa a câștigat campionatul național de Polo Pe Apă NCAA, și s-a plasat în finala de consolare la campionatele de înot NCAA. Cu acest stat, el și Nort au trasat un plan pentru vara lui ‘ 84 și pentru probele olimpice din SUA, un plan care urma să-l conducă la nemurirea înotului.

Biondi s-a calificat pe ultima poziție pentru ștafeta 4x100m freestyle mergând la Jocurile Olimpice de la Los Angeles din 1984. Deținătorul recordului mondial și membru al echipei de ștafetă rowdy Gaines a întrebat: „Matt cine?”, când i s-a spus despre machiajul echipei. Spre deliciul tuturor, Echipa a câștigat medalia de aur și a stabilit recordul mondial, 3:19.03.

Matt Biondi a înotat din nou în competiția Olimpică în 1988 și 1992 – trei Jocuri Olimpice. La Seul, a câștigat șapte medalii: aur – 50 m liber și un record mondial (22,14), Aur – 100 m liber și un record olimpic (48,63), aur – 800, ștafetă liberă și un record mondial (7:12,51) cu Matt ‘ s swim cel mai rapid picior vreodată (1:46,44), ștafetă de aur – 400 m liber și un record mondial (3:16,53), ștafetă de aur – 400 m 36.93), argint – 100m fluture, bronz – 200m liber. În istoria olimpică, el este doar a doua persoană care a câștigat șapte medalii olimpice la un joc și a fost cel mai decorat sportiv al jocurilor de la Seul.

la Barcelona, Matt a câștigat încă două medalii: aur – ștafetă de 400 m liber și argint – 50 m liber. A primit o a doua medalie de aur pentru înot în căldura preliminară a ștafetei de 400 m medley care a intrat pe primul loc în finală. Toate taxele în competiția Olimpică, Matt a câștigat unsprezece medalii olimpice, opt de aur, două de argint și una de bronz, cele mai câștigate vreodată de un atlet. Machiajul unui mare campion este dezvăluit în momentul în care este necesar să se efectueze. Matt Biondi a depășit presiunile de a câștiga și a evoluat la maxim când a venit marea sa șansă. Și de aceea este un Hall Of Famer.

Matt a concurat în două competiții de Campionat Mondial, 1986 Madrid și 1991 Perth. Cele șapte medalii ale sale, câștigate la Madrid, au fost cele mai câștigate din istoria Campionatelor Mondiale: trei aur, Un argint și trei bronz. În Perth, a câștigat trei medalii de aur și un alt argint.Biondi a făcut un turneu în Japonia pentru Campionatele Pan Pacific din 1985 de la Tokyo, câștigând cinci medalii de aur și ajutând la stabilirea a două recorduri mondiale și pentru jocurile universitare Mondiale de la Kobe, câștigând patru medalii de aur. Acasă în Statele Unite, a câștigat 17 campionate naționale ale SUA, zece cursuri scurte și 7 cursuri lungi și 13 campionate NCAA, pe o perioadă de trei ani. Pentru 1986 și 1987 la Cal-Berkeley, a câștigat campionatele naționale NCAA 50yd, 100yd și 200yd freestyle, primul înotător care a câștigat toate cele trei evenimente de atunci al Schwartz de Universitatea Northwestern în 1930. A fost înotătorul anului NCAA pentru 1985, 1986 și 1987. În timp ce se afla la Cal, Matt și-a ajutat echipa să câștige trei NCAA Campionatele Naționale de Polo pe apă.

dar acest 6 ft. 6-1 / 4 inch, 210 lire înotător cu o dimensiune 14 pantof și o” anvergură aripă ” egală cu mai mult decât înălțimea lui, este o persoană specială care, în stilul său gregar, îi place să ajute alte. A lucrat cu Special Olympics, precum și cu Fundația pentru Copii Dispăruți. El a fost un purtător de cuvânt al hamburgerilor Hardee în sprijinul Fundației Make-A-Wish, un grup care oferă copiilor bolnavi terminali o dorință finală. El a promovat o alimentație bună prin intermediul Consiliului Național al produselor lactate și a lucrat cu Sports Illustrated for Kids pentru a combate analfabetismul.Matt s-a atașat de delfini și s-a implicat în cercetarea subacvatică în Bahamas și Key West. El a comparat mișcările subacvatice ale delfinilor cu propriul său corp și i-a sporit conștientizarea modului în care apa se mișcă pe piele. Interesul său pentru conservarea resurselor naturale i-a sporit gradul de conștientizare pentru siguranța Delfinului. El este un purtător de cuvânt al societății umane pentru delfin și viața marină.

acest înotător rapid cu fibra musculară rapidă a stabilit un standard care va fi dificil de asortat. În total, a stabilit douăsprezece recorduri mondiale. A fost primul om sub 49 de secunde pentru 100 m liber, iar în 1988, a avut toate primele zece ori de performanță pentru acel eveniment. A fost Sportivul anului UPI, Sportivul anului USOC și finalistul Premiului Sullivan. Antrenorul Thornton spune: „Matt are toate instrumentele potrivite. Are aceeași senzație pentru apă pe care o are un pianist pentru chei sau peria unui artist pentru pânză.”Același lucru este valabil și pentru viața lui.